Dobór Elementów Instalacji do Pomp Ciepła SOLEMIO SPRSUN

część 3

Zbiorniki ciepłej wody użytkowej, nazywane też bojlerami lub zasobnikami CWU są jednym z elementów prawie każdej instalacji grzewczej w budynkach mieszkalnych. Mogą być stosowane z różnymi typami systemów centralnego ogrzewania. Do niedawna zasobniki najczęściej były łączone z kotłami gazowymi i węglowymi. Teraz jest to nieodłączny element domowych kotłowni, szczególnie wtedy, gdy dom ogrzewany jest przy użyciu pompy ciepła. Jeśli magazynowanie i podgrzewanie wody użytkowej ma być efektywne, koniecznie trzeba dostosować rodzaj i pojemność zasobnika do indywidualnych potrzeb.

Jaką funkcję pełni zbiornik CWU w instalacji z pompą ciepła?

Urządzenia te służą do magazynowania odpowiedniej ilości wody o odpowiedniej temperaturze na podstawowe cele bytowe mieszkańców, takich jak mycie, kąpiel i inne potrzeby związane z gospodarstwem domowym.

Czy stary zasobnik można wykorzystać do instalacji CWU?

Czy można wykorzystać istniejący zbiornik ? Jest to zdecydowanie niewskazane.

Ponad 90 % dotychczas używanych zbiorników CWU NIE NADAJE SIĘ do wykorzystania z pompami ciepła

Tradycyjne kotły ogrzewają wodę do temperatury rzędu 80 – 85°C, a pompy ciepła do ok. 50-60°C, dlatego w tym przypadku potrzeba większej powierzchni wymiennika ciepła – tak, aby woda w zbiorniku była w stanie odebrać ciepło wygenerowane w źródle. Zbyt mała powierzchnia wymiennika spowoduje, że woda nagrzewać się będzie znacznie dłużej, zwiększając ryzyko problemów z funkcjonowaniem źródła.

Jak dobrać powierzchnię wężownicy?

Powierzchnia wężownicy ma bezpośredni wpływ na efektywność przekazywania ciepła z czynnika grzewczego do wody w zasobniku. Im większa powierzchnia, tym krótszy będzie czas podgrzewania. To, jaki zbiornik CWU do pompy ciepła należy wybrać, zależy więc przede wszystkim od optymalnego doboru tego kluczowego parametru.

Zbyt mała powierzchnia wężownicy oznaczać będzie nieefektywne funkcjonowanie instalacji i ograniczonej dostępności ciepłej wody.

Zbyt duża będzie zbędnym kosztem, gdyż pompa nie wygeneruje dostatecznie dużo energii cieplnej, by w pełni wykorzystać jej parametry.

Dlatego też zbiornik CWU dostosowujemy do mocy pompy.

Dla pomp ciepła SOLEMIO SPRSUN wymagane minimalne powierzchnie wężownicy w zbiornikach CWU przedstawiono w tabeli poniżej:

Moc pompy ciepła (kW) Wymagana minimalna powierzchnia wężownicy zbiornika cwu (m2)
Do 12 Kw 2,2
Do 16 Kw 3,0
Powyżej 16 kW 3,8

Jaka powinna być pojemność zbiornika CWU?

Biorąc pod uwagę średnie zapotrzebowanie na poziomie ok. 30-60 litrów na osobę dziennie, 4-osobowej rodzinie wystarczy więc zbiornik o pojemności 150-200 litrów. Jednak zasobnik na ciepłą wodę, który ma być połączony z pompą ciepła, wymaga nieco innego podejścia. W tym przypadku priorytetem jest powierzchnia wężownicy. Może się bowiem okazać, że zbiornik o pojemności 200 litrów, który teoretycznie zaspokoiłby potrzeby bytowe mieszkańców, nie pomieści odpowiednio dużej wężownicy, gdyż energochłonność budynku wymagała zastosowania pompy o większej mocy.

Podsumowanie

Zasobniki do ciepłej wody użytkowej to zbiorniki stojące, posiadające wewnętrzny wymiennik ciepła w postaci spiralnej wężownicy, za której pośrednictwem pompy ciepła podgrzewają wodę w zasobniku. Materiał z którego wykonane są zasobniki, to stal nierdzewna lub stal czarna pokryta specjalną warstwą emalii ceramicznej. Istotna cechą dobrego zasobnika CWU jest odpowiednia izolacja termiczna zasobnika, im lepszej jakości , tym lepiej.

Pamiętajmy o tym, że wybierając zbiornik CWU, w pierwszym rzędzie kierujemy się powierzchnią wężownicy ( dostosowaną do mocy pompy ciepła ), a następnie pojemnością zasobnika. I nie zapominajmy o dobrej izolacji termicznej zbiornika.