Dobór Elementów Instalacji do Pomp Ciepła SOLEMIO SPRSUN

część 2

Czym jest bufor do pompy ciepła?

Bufor do pompy ciepła to nic innego jak zbiornik (zbiornik buforowy), w którym magazynowana jest woda zasilająca instalację centralnego ogrzewania.

Jaką funkcję pełni bufor w instalacji z pompą ciepła?

Do prawidłowej pracy pompy ciepła niezbędne jest zapewnienie minimalnego przepływu,
odpowiedniej różnicy temperatur między zasilaniem i powrotem, jak również właściwego zładu
wody.

  • optymalny zład wody może być zgromadzony w grzejnikach, instalacji podłogowej, ale często to nie wystarcza. A właśnie do zwiększenia zładu wody służy bufor. bufor zapewnia odpowiedni zład wody do odszraniania.

  • magazynuje energię cieplną – źródło ciepła, w tym przypadku pompa, nagrzewa bufor, z którego ciepło jest następnie dystrybuowane do instalacji centralnego ogrzewania. Pompa ciepła uruchamia się wówczas, gdy spada temperatura w buforze,

  • zapewnia on stabilność pracy systemu grzewczego, umożliwiając równomierne dostarczanie ciepła do budynku. Dzięki temu pompa ciepła może pracować w optymalnych warunkach, co przekłada się na jej dłuższą żywotność i wyższą efektywność energetyczną. Ponadto, zbiornik buforowy minimalizuje ryzyko wystąpienia tzw. krótkich cykli pracy pompy ciepła, które są nie tylko nieefektywne energetycznie, ale również mogą przyczyniać się do szybszego zużycia
    urządzenia

  • kompensuje naddatek mocy pompy ciepła – w przypadku przewymiarowania instalacji z pompą ciepła, dobranie za dużej mocy urządzenia, może skutkować taktowaniem pompy ciepła, zwłaszcza w okresach przejściowych, kiedy zapotrzebowanie na energię spada. W takim przypadku rozwiązaniem jest bufor, który zapobiega taktowaniu pompy. Wyższa jej moc zostaje wykorzystana na ogrzewania bufora, a samo rozprowadzanie ciepła po instalacji
    będzie już realizowane przez pompy za buforem.

  • wpięty równolegle, oddziela obiegi do pompy ciepła i odbiorników co zapewnia osiągnięcie przepływu nominalnego przez pompę ciepła. Innymi słowami pozwala na separację układu hydraulicznego wtórnego i pierwotnego.

  • umożliwia podłączenie w instalacji kilku źródeł ciepła

Jaki bufor do pompy ciepła?

Aby zbiornik buforowy pełnił właściwie swoją funkcję, musi być dobrany do zapotrzebowania danej instalacji. Ważna jest tu odpowiednia pojemność bufora. Zbyt duży bufor, może być np. niedogrzewany i nie spełni zadania.. Zakłada się, że pojemność zbiornika powinna wynosić co najmniej 10 l/kW mocy pompy ciepła, jeśli w budynku zastosowane jest ogrzewanie podłogowe i co najmniej 20 l/kW mocy pompy dla grzejników. Od tych wyliczeń należy odjąć ilość wody z układu pompy ciepła. W przypadku, gdy do zbiornika za pomocą wymiennika będzie podłączone dodatkowe urządzenie grzewcze, np. kocioł gazowy, pojemność bufora należy dobrać dla źródła o większym zapotrzebowaniu na pojemność zbiornika.

Kiedy bufor z pompą ciepła będzie nam potrzebny?

Decyzja o zainstalowaniu zbiornika buforowego w systemie z pompą ciepła zależy od wielu czynników.

Bufor będzie niezbędny, gdy dom ogrzewamy za pomocą tradycyjnych grzejników, układ c.o. został podzielony na kilka obiegów o różnej temperaturze wody grzewczej, czyli np. w sytuacji, gdy łączymy ogrzewanie podłogowe z grzejnikami i musimy zamontować osobne układy pompowe za buforem oraz gdy do instalacji ogrzewania mamy podłączony dodatkowe ( szczytowe ) źródło ciepła czy kominek z płaszczem wody. Kiedy instalacja ogrzewania podłogowego podzielona jest na sekcje, a każda z nich sterowana jest siłownikiem ( zaworem ) wtedy konieczny jest montaż zbiornika buforowego dla zapewniania optymalnego zładu wody i właściwego przepływu na potrzeby pompy ciepła. W sytuacji, w której poszczególne pętle instalacji podłogowej nie są odcinane i w układach z jednym obiegiem jest to opcjonalne, aczkolwiek niewątpliwie ekonomiczne. W tym przypadku zawsze jest zapewniona odpowiednia wielkość przepływu.

W przypadku budynków o dużej inercji termicznej i dobrze izolowanych, które charakteryzują się stabilnym zapotrzebowaniem na ciepło, zbiornik buforowy może nie być konieczny.

Jednak w obiektach z częstymi zmianami w zapotrzebowaniu na ciepło, takich jak budynki użyteczności publicznej czy domy jednorodzinne z dużymi przeszkleniami, instalacja bufora może znacząco zwiększyć efektywność systemu grzewczego.

Bufor c.o. – wymagania dla pomp ciepła Solemio Sprsun

Pojemność magazynowa ≥ 10 * moc pompy [litr]
Maks. temperatura ≥ 60 o C
Maks. ciśnienie ≥ 3 bar
Izolacja termiczna Tak, jak najgrubsza
Grzałka elektryczna Możliwość montażu
  • Jeżeli w obiegu podstawowym chcemy wykorzystać roztwór glikolu, to bufor c.o. musi być wyposażony w wężownicę o powierzchni takiej samej jak w zbiornikach cwu.
  • Temp zamarzania 35 % roztworu glikolu , to -25 C.
  • Glikol etylenowy jest tańszy ale silnie trujący.
  • Glikol propylenowy jest bezpieczny ale ma większą lepkość kinematyczną, a tym samym większe opory w instalacji.
  • Glikol stosujemy w stężeniu 30 – 35 %
  • Gotowe roztwory glikolu mają w składzie inhibitory korozji.