Zone of Knowledge

Fotowoltaika dla rolnika – rozwiązanie, które ma sens

fotowoltaika

Gospodarstwo rolne to zwykle duże powierzchnie dachowe, duże zapotrzebowanie na energię oraz doskonała ekspozycja budynków wobec światła – brak ograniczeń ze strony budynków. W efekcie to rolnicy mogą szczególnie skorzystać z opcji, jakie dają nowoczesne rozwiązania fotowoltaiczne. Jak zainstalować panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym?

To, czy fotowoltaika dla rolnika się opłaca nie powinno budzić wątpliwości. Gospodarstwo to przestrzeń gdzie tania energia odnawialna jest szczególnie potrzebna. Możliwości infrastrukturalne z perspektywy rolnika są nieograniczone – panele fotowoltaiczne mogą zająć całe zadaszenie budynków gospodarczych. Dodatkowo – o czym się zapomina – gospodarstwa rolne mogą też wykorzystać rozwiązania pozwalające na tworzenie swoistych farm fotowoltaicznych montowanych bezpośrednio w gruncie na np. terenach nieużytkowanych. Te możliwości, wraz z korzystnymi wariantami finansowania inwestycji w ramach specjalnych programów wsparcia dla rolników sprawiają, że fotowoltaika staje się szczególnie korzystnym rozwiązaniem.

Moduły fotowoltaiczne a gospodarstwo rolne

rolnik na polu
Rozległe tereny charakterystyczne dla gospodarstw rolnych to doskonała okazja do stworzenia np. farmy fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników nie różnią się niczym od standardowych rozwiązań. Obejmują moduły fotowoltaiczne, inwertery – czyli falowniki – oraz okablowanie łączące wszystkie elementy w jeden system generujący tanią energię. W ten sposób powstaje instalacja zawierająca panele słoneczne. Ich działanie sprowadza się do zmiany promieniowania w prąd stały. Po jego transformacji w prąd przemienny możliwe jest wykorzystanie pozyskanej energii na dowolne cele gospodarstwa – od oświetlenia przez utrzymanie działania maszyn po przekazanie np. do domu. W sytuacji, gdy – jak się szacuje – prąd to ok. 20 proc. całkowitego kosztu ponoszonego co miesiąc przez gospodarstwo rolne, instalacja fotowoltaiczna pozwala znacząco obniżyć wydatki.

Dodatkowo, w przypadku zainstalowania licznika dwukierunkowego gospodarstwo rolne może liczyć na rozwiązanie umożliwiające magazynowanie energii elektrycznej.

Fotowoltaika niesie więc za sobą naturalne korzyści, których nie można jedynie sprowadzać do samej ekonomii i opłacalności, choć ta jest niezaprzeczalna. Panele fotowoltaiczne rozwiązują problem dużego zapotrzebowania na prąd i świetnie wpisuje się w trendy ekologiczne – ważne np. dla gospodarstw agroturystycznych.

Reasumując, fotowoltaika to:

  • realne obniżenie kosztów funkcjonowania gospodarstwa w zakresie energetycznym
  • zwiększenie niezależności od dostawców prądu jeśli indywidualny przypadek na to pozwala.

Ważna jest też kwestia optymalizacji terenu – wykorzystania np. gruntów, które są nieurodzajami do tego, by powstała na nich farma fotowoltaiczna.

Warto zauważyć również, że instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie rolnym, które koncentruje się na hodowli zwierząt nie wyklucza tej opcji. Farmy, których instalacje stoją w polu gdzie np. dochodzi do wypasu w niczym nie ograniczają swobody zwierząt. Takie rozwiązania są szczególnie popularne w zachodniej Europie.

Dofinansowania do fotowoltaiki rolniczej

fotowoltaika na gospodarstwie rolnym
Farmy fotowoltaiczne na terenach rolniczych świetnie sprawdzają się już w zachodniej Europie

Panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym mogą być zaskakująco atrakcyjną formą inwestycji ze względu na dofinansowania, jakie obejmują tę branżę. Programy, na podstawie których można liczyć na dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną zakładają refundację nawet do 40 proc. kosztów.


Chcesz poznać szczegółowe informacje dotyczące oferty fotowoltaicznej dla rolników? Skontaktuj się z SOLEMIO – poznaj cennik instalacji dla gospodarstw rolnych, wskazówki oraz informacje techniczne. Zapewniamy również kontakt do montażystów specjalizujących się w przygotowaniu instalacji fotowoltaicznych dla rolników.