Pompa ciepła SPRSUN a Internet Rzeczy. Tak działa polska aplikacja

pompa ciepła

Pompy ciepła na dobre wykraczają już poza ich standardowy obraz znany od lat. Przykład SOLEMIO SPRSUN pokazuje, jak skutecznie system chłodzenia i grzania można wpisać w założenia Internet of Things. Kontrolowanie działania pompy oraz bieżąca analiza działania możliwa jest w pełni przy wykorzystaniu sieci. Dodatkową – jakże ważną na krajowym rynku – korzyścią jest polskojęzyczna obsługa aplikacji.

Pompy ciepła – urządzenia , które na dobre wpisały się w polski krajobraz cieplny – są coraz częściej postrzegane przez pryzmat wymagań, jakie niesie za sobą inteligentne budownictwo. Można pod tym rozumieć nie tylko samą istotę pozyskiwania energii w efektywny sposób z otoczenia. Jednym z kluczowych elementów staje się nie tylko zgodna z założeniami zielonego ładu, ale maksymalizacja kontroli działania przy wykorzystaniu internetu. W sytuacji, gdy sieć mobilna LTE obejmuje ponad 97 proc. powierzchni kraju, a w dużych miastach standardem staje się 5G, możliwość działania kontroli pompy z poziomu urządzenia mobilnego jest wyjątkową korzyścią. W ten sposób maszyny te wpisują się technologię Internetu Rzeczy – z ang. Internet of Things. Założenia te sprowadzają się do układu, w którym użytkownik wykorzystuje smartfon, tablet lub inne urządzenie z dostępem do sieci. Tak ma kontrolę nad zestawem maszyn i sterowników.

Internet Rzeczy wkroczył do branży grzewczej

Internet Rzeczy długo postrzegany był przez pryzmat innych urządzeń. To np. systemy oświetlenia, kamer termowizyjnych czy dostępu do określonych przestrzeni w domu. Stopniowo upowszechnił się na poziomie innych. Dzięki temu dziś IoT obejmuje również – z powodzeniem – pompy ciepła. Dotyczy to też ogólnych rozwiązań pozwalających na wysoki uzysk energii termicznej z posesji.

Dlaczego warto korzystać z takich technologii? To nie tylko kwestia tego, co widoczne jest na pierwszy rzut oka – komfortu i lepszej kontroli. Należy bowiem zwrócić uwagę na kwestię oszczędności. Jak pokazują przykłady wykorzystania czujników temperatury, w okresach grzewczych możliwe jest wygenerowanie nawet 40-procentowych oszczędności na kosztach ogrzewania. Dzieje się tak na skutek zastosowania sztucznej inteligencji, która dostosowuje oczekiwaną temperaturę w konkretnych pomieszczeniach. W sytuacji, gdy powiązane jest to z np. czujnikiem ruchu, automat decyduje o tym, w jakich częściach domu utrzymać wyższą, a gdzie niższą wartość ciepłoty.

Podobnie IoT i sztuczna inteligencja wkroczyły w sektor dotychczas nieosiągalny. Ożywiają w ten sposób pompy ciepła, które dotychczas były postrzegane jako maszyny w swoisty sposób poza zasięgiem ich działania.

Jak działa pompa ciepła SPRSUN w ramach Internetu Rzeczy?

SOLEMIO zapewnia sprzedaż pomp ciepła Sprsun – azjatyckie produkty na dobre stały się szczególnie interesującym rozwiązaniem na europejskim rynku. To efekt możliwości technologicznych tych urządzeń.

SPRSUN jest profesjonalnym producentem pomp ciepła od 1999 r. Nie są one więc efektem relatywnie krótkich doświadczeń, ale raczej efektem stopniowego rozbudowywania możliwości kolejnych modeli. Jednym z takich milowych kroków była wprowadzona w 2019 r. funkcja sterowania Wi-Fi.

W ten sposób inwerterowe pompy ciepła zapewniają ciepłą wodę, ogrzewanie i chłodzenie domów w oparciu o szczególny poziom efektywności. Pracując w temperaturze -20 stopni Celsjusza charakteryzują się mocą grzewczą w przedziale 9,5-32 kW. Dzieje się tak przy maksymalnej temperaturze wody na wylocie 60 ℃. Najlepsze pompy ciepła SPRSUN zostały ocenione na poziomie energetycznym ERP A+++ ze względu na wysoki współczynnik COP – do 5,65. To przekłada się na wyraźnie dużą oszczędność kosztów energii dla warunków domowych.

Tryby działania pompy ciepła SPRSUN

W Polsce SPRSUN – w ofercie SOLEMIO – pozwala na pełną kontrolę działania w języku polskim. Korzystając z aplikacji można w prosty i intuicyjny sposób ustawić np. jeden z trybów działania:

  • chłodzenie
  • grzanie
  • CWU
  • chłodzenie + CWU
  • CWU + grzanie.

Użytkownik ma też kompleksową kontrolę nad monitorowaniem parametrów. W ten sposób na bieżąco, na ekranie smartfona sprawdzić może m.in.:

  • temperatury powrotu, zasilania, zewnętrzną, gorącej wody
  • ciśnienia sprężania i ssania
  • temperaturę parownika
  • parametry przepływów i faz.

Oczywiście standardem jest weryfikacja temperatury ogrzewania, chłodzenia czy tryb działania wentylatora oraz pompy obiegowej. W praktyce użytkownik dostaje pełen zestaw informacji dodatkowo podkreślony intuicyjnym sposobem kontroli. Na ekranie smartfona wyświetla się np. dana wartość aktualnej temperatury wody wraz z możliwością nastawienia oczekiwanej poprzez użycie wskaźników +/-. Dodatkowo wszystkie błędy, anomalie i odejścia od standardu widoczne są w formie ostrzeżeń generowanych przez aplikację bezpośrednio na smartfon użytkownika.

Chcesz poznać bliżej możliwości pomp ciepła SPRSUN? Skontaktuj się działem obsługi SOLEMIO – zapewniamy wszechstronną pomoc techniczną.