W standardowych warunkach, przy wystąpieniu różnicy temperatur, ciepło przepływa z miejsca o wyższej temperaturze do ciała o niższej temperaturze co jest dla nas intuicyjne. Dlatego w sezonie zimowym musimy dogrzewać nasze domy, aby temperatury w jego wnętrzunie wyrównały się z temperaturą zewnętrzną co nie byłoby dla nas komfortowe. Izolacja termiczna natomiast spowalnia proces tej naturalnej wymiany ciepła, co umożliwia zmniejszenie zużycia energii wykorzystywanej na cele grzewcze.
Pompa ciepła (PC) potrafi odwrócić ten proces – odzyskuje ona ciepło z np. chłodniejszego powietrza zewnętrznego lub gruntu i oddaje do cieplejszego wnętrza domu (przy pomocy instalacji grzewczej). Jest to możliwe dzięki zastosowaniu układu w którym czynnik np. freon odparowuje w parowniku odbierając energię cieplną z powietrza. Następnie tak powstała para zostaje sprężona w sprężarce co wymaga doprowadzenia energii elektrycznej do jej działania. Tak sprężony czynnik trafia do skraplacza gdzie zmieniając stan skupienia na ciecz oddaje pozyskane ciepło do naszej wody w układzie CO lub CWU. Zasada działania jest identyczna jak w lodówkach, w tym przypadku ‘odpompowujemy’ ciepło z wnętrza chłodziarki, z produktów i ‘wypompowujemy’ je na zewnątrz urządzenia, natomiast podstawowym zastosowaniem pomp ciepła jest ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej.


Jak widzimy głównym elementem mechanicznym pompy jest sprężarka napędzana silnikiem elektrycznym i to od jakości, sprawności tych urządzeń zależy w dużej mierze efektywność pompy ciepła.
W pompach SPRSUN są to elementy dostarczane od renomowanych producentów takich jak PANASONIC, co umożliwia uzyskiwanie wysokich współczynników COP, który świadczy o ilości uzyskanej energii cieplnej do nakładu pracy i opłacalności tego źródła ciepła.

